2013 National Architecture Awards Winners

By
Thursday, November 7th, 2013
liked this article
Embed
Dulux Exsulite Architecture – 300 X 250 (expire Dec 31 2016)
advertisement
perth arena
FavoriteLoadingsave article

Winners of the Australian Institute of Architects’ 2013 National Architecture Awards

Recognised as Australia’s highest architecture accolades, the jury awarded 38 projects a total of 55 awards and commendations. Awards in each of the 12 national categories are based on a three tier system: the Named Award, the Architecture Award and a Commendation.

The winners were selected from 166 eligible award winners that progressed following Chapter Architecture Awards held earlier in the year with many of this years’ submissions, both small and commercial demonstrating a design focus on public spaces and community engagements according to the Institute.

“We were thrilled to see so many buildings and places that were engaging with social impacts beyond their immediate brief, offering something really significant to society at a higher level… architecture which is not merely responsible, but which is generous, Jury Chair, Shelley Penn said.

Shelley Penn (AIA immediate past national president) was joined on the jury panel by Richard Hassell (WOHA Singapore), Ben Hewett (South Australian Government Architect), Justine Clark (Parlour) and Sydney architect Hannah Tribe (Tribe Studio) to filter through the 60 projects that were shortlisted for the national awards.

Awarded projects included a range of tourism and community projects that were urban focused successfully connecting their structures to their surrounding environments.

Perth Arena by ARM & CCN – Joint Venture Architects was the only project to receive two Named Awards in INTERIOR ARCHITECTURE while also securing the Institute’s most prestigious award for an architecture project, The Sir Zelman Cowen Award for PUBLIC Architecture.

Other projects that received multiple recognition on the winners list include the recent revival of Hamer Hall in Melbourne that received a Named Award in the HERITAGE category and appears regularly among Architecture and Commendation Awards in the other categories.

Full list of winners across the 12 national categories including Named and Architecture Awards along with Commendations:

The COLORBOND® Award for Steel Architecture

Waterloo Youth Family Community Centre (NSW)

Waterloo Youth Family Community Centre (NSW)
Collins and Turner with City of Sydney

The COLORBOND® Award for Steel Architecture – Commendation

West Kimberley Regional Prison (WA)

West Kimberley Regional Prison (WA)
TAG Architects and iredale pedersen hook architects; Architects in Association

COMMERCIAL ARCHITECTURE

The Harry Seidler Award for Commercial Architecture

Darling Quarter (NSW)

Darling Quarter (NSW)
Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt)

National Award for Commercial Architecture

Mountain Retreat Medical Clinic (Tas)

Mountain Retreat Medical Clinic (Tas)
Circa Morris-Nunn

National Commendations for Commercial Architecture

Brookfield Place (WA)

Brookfield Place (WA)
HASSELL and Fitzpatrick + Partners

One One One Eagle Street (Qld)

One One One Eagle Street (Qld)
Cox Rayner Architects

ENDURING ARCHITECTURE

The National Enduring Architecture Award

Parliament House (ACT)

Parliament House (ACT)
Mitchell Giurgola and Thorp 1988

HERITAGE

The Lachlan Macquarie Award for Heritage

Hamer Hall (Vic) ARM Architecture

Hamer Hall (Vic)
ARM Architecture

National Award for Heritage

Good Shepherd Chapel – Abbotsford (Vic) Robert Simeoni Architects

Good Shepherd Chapel – Abbotsford (Vic)
Robert Simeoni Architects

INTERIOR ARCHITECTURE

The Emil Sodersten Award for Interior Architecture

Perth Arena (WA) ARM & CCN – Joint Venture Architects

Perth Arena (WA)
ARM & CCN – Joint Venture Architects

National Awards for Interior Architecture

Hamer Hall (Vic) ARM Architecture

Hamer Hall (Vic)
ARM Architecture

Translational Research Institute (Qld) Wilson Architects + Donovan Hill; Architects in Association

Translational Research Institute (Qld)
Wilson Architects + Donovan Hill; Architects in Association

National Commendation for Interior Architecture

The Kinghorn Cancer Centre (NSW) BVN Donovan Hill

The Kinghorn Cancer Centre (NSW)
BVN Donovan Hill

INTERNATIONAL ARCHITECTURE

The Jørn Utzon Award for International Architecture

Australia House (Japan) Andrew Burns Architect in association with Atelier Imamu

Australia House (Japan)
Andrew Burns Architect in association with Atelier Imamu

Award for International Architecture

Finding Country Exhibition 13th Venice Architecture Biennale 2012 (Italy / Qld) KevinO’Brien Architects in association with the Finding Country Collective and Venti di Cultura

Finding Country Exhibition 13th Venice Architecture Biennale 2012 (Italy)
KevinO’Brien Architects in association with the  Venti di Cultura

PUBLIC ARCHITECTURE

The Sir Zelman Cowen Award for Public Architecture

Perth Arena (WA) ARM & CCN – Joint Venture Architects

Perth Arena (WA)
ARM & CCN – Joint Venture Architects

National Awards for Public Architecture

Queen Elizabeth II Courts of Law (Qld) Architectus in association with Guymer Bailey Architects

Queen Elizabeth II Courts of Law (Qld)
Architectus in association with Guymer Bailey Architects

RMIT Design Hub (Vic) Sean Godsell Architects in association with Peddle Thorp Architects

RMIT Design Hub (Vic)
Sean Godsell Architects in association with Peddle Thorp Architects

Swanston Academic Building (Vic) Lyons

Swanston Academic Building (Vic)
Lyons

Translational Research Institute (Qld) Wilson Architects + Donovan Hill; Architects in Association

Translational Research Institute (Qld)
Wilson Architects + Donovan Hill; Architects in Association

Waterloo Youth Family Community Centre  Collins and Turner with City of Sydney (NSW)

Waterloo Youth Family Community Centre
Collins and Turner with City of Sydney (NSW)

West Kimberley Regional Prison (WA)  TAG Architects and iredale pedersen hook architects; Architects in Association

West Kimberley Regional Prison (WA)
TAG Architects and iredale pedersen hook architects; Architects in Association

National Commendations for Public Architecture

Hamer Hall (Vic) ARM Architecture

Hamer Hall (Vic)
ARM Architecture

The Braggs University of Adelaide (SA) BVN Donovan Hill & Hames Sharley in association

The Braggs University of Adelaide (SA)
BVN Donovan Hill & Hames Sharley in association

The Kinghorn Cancer Centre (NSW) BVN Donovan Hill

The Kinghorn Cancer Centre (NSW)
BVN Donovan Hill

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES

The Robin Boyd Award for Residential Architecture – Houses

Fairhaven Residence (Vic) John Wardle Architects

Fairhaven Residence (Vic)
John Wardle Architects

National Awards for Residential Architecture – Houses

Edward Street House (Vic) Sean Godsell Architects

Edward Street House (Vic)
Sean Godsell Architects

Tír na nÓg (NSW) Drew Heath Architects

Tír na nÓg (NSW)
Drew Heath Architects

National Commendations for Residential Architecture – Houses

(-) Glass House (Qld) Charles Wright Architects

(-) Glass House (Qld)
Charles Wright Architects

Balmain House (NSW) Fox Johnston

Balmain House (NSW)
Fox Johnston

Bisley Place House (Qld) James Russell Architect

Bisley Place House (Qld)
James Russell Architect

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – MULTIPLE HOUSING

The Frederick Romberg Award for Residential Architecture – Multiple Housing

McIntyre Drive Social Housing Altona (Vic) MGS Architects

McIntyre Drive Social Housing Altona (Vic)
MGS Architects

National Awards for Residential Architecture – Multiple Housing

29-35 Prince Street Cronulla (NSW) Candalepas Associates

29-35 Prince Street Cronulla (NSW)
Candalepas Associates

Constance Street Affordable Housing (Qld) Cox Rayner Architects

Constance Street Affordable Housing (Qld)
Cox Rayner Architects

SMALL PROJECT ARCHITECTURE

The Nicholas Murcutt Award for Small Project Architecture

Djakanimba Pavilions (NT) Insideout Architects

Djakanimba Pavilions (NT)
Insideout Architects

National Awards for Small Project Architecture

7th Heaven, Ormond College (Vic) Nest Architects

7th Heaven, Ormond College (Vic)
Nest Architects

Art Gallery of NSW Forecourt Upgrade (NSW) Johnson Pilton Walker

Art Gallery of NSW Forecourt Upgrade (NSW)
Johnson Pilton Walker

Keperra House (Qld) A-CH (Atelier Chen Hung)

Keperra House (Qld)
A-CH (Atelier Chen Hung)

National Commendations for Small Project Architecture

Abbotsford Convent Breezeway (Vic) Jackson Clements Burrows

Abbotsford Convent Breezeway (Vic)
Jackson Clements Burrows

Third Wave Kiosk (Vic) Tony Hobba Architects

Third Wave Kiosk (Vic)
Tony Hobba Architects

SUSTAINABLE ARCHITECTURE

The David Oppenheim Award for Sustainable Architecture

West Kimberley Regional Prison (WA) TAG Architects and iredale pedersen hook architects; Architects in Association

West Kimberley Regional Prison (WA)
TAG Architects and iredale pedersen hook architects; Architects in Association

National Award for Sustainable Architecture

Waterloo Youth Family Community Centre (NSW) Collins and Turner with City of Sydney

Waterloo Youth Family Community Centre (NSW)
Collins and Turner with City of Sydney

National Commendations for Sustainable Architecture

(-) Glass House (Qld) Charles Wright Architects

(-) Glass House (Qld)
Charles Wright Architects

Constance Street Affordable Housing (Qld) Cox Rayner Architects

Constance Street Affordable Housing (Qld)
Cox Rayner Architects

Darling Quarter (NSW) Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with ASPECT Studios, LendLease, E.G.O. Group and Davenport Campbell

Darling Quarter (NSW)
Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with ASPECT Studios, LendLease, E.G.O. Group and Davenport Campbell

Djakanimba Pavilions (NT) Insideout Architects

Djakanimba Pavilions (NT)
Insideout Architects

One One One Eagle Street (Qld) Cox Rayner Architects

One One One Eagle Street (Qld)
Cox Rayner Architects

URBAN DESIGN

The Walter Burley Griffin Award for Urban Design

Revitalising Central Dandenong(Vic) BKK/TCL Partnership

Revitalising Central Dandenong(Vic)
BKK/TCL Partnership

National Awards for Urban Design

Flinders Street Revitalisation (Qld) Cox Rayner Architects

Flinders Street Revitalisation (Qld)
Cox Rayner Architects

GASP Stage 1 (Tas) Room 11 Studio

GASP Stage 1 (Tas)
Room 11 Studio

National Commendations for Urban Design

2 & 4 National Circuit Precinct (ACT) Fender Katsalidis

2 & 4 National Circuit Precinct (ACT)
Fender Katsalidis

Darling Quarter (NSW) Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with ASPECT Studios and Lend Lease

Darling Quarter (NSW)
Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with ASPECT Studios and Lend Lease

Hamer Hall (Vic) ARM Architecture

Hamer Hall (Vic)
ARM Architecture

Pitt Street Mall Public Domain Upgrade (NSW) Tony Caro Architecture

Pitt Street Mall Public Domain Upgrade (NSW)
Tony Caro Architecture

 

Embed
FavoriteLoadingsave article

Comments

 characters available
*Please refer to our comment policy before submitting
Discussions